Piecu pirmelementu spēka augi
Mācība par pirmelementiem nāk no Austrumu medicīnas, kam piemīt plašs holistisks skatījums uz cilvēku kā dabas un dzīvās pasaules daļu. Neskatoties uz tālo izcelsmi, pirmelementu teorija ir ļoti skaidra un praktiski pielietojama arī mums. Neiegrimstot dziļās šīs mācības niansēs, var teikt, ka cilvēkā, lai tas būtu vesels gan fiziski, gan emocionāli, gan garīgi, visiem elementiem jābūt līdzsvarā. Koks, uguns, zeme, metāls un ūdens – tās šai gadījumā ir enerģijas, kas ir klātesošas kā augos, tā cilvēkos. Ja cilvēkā šo elementu starpā rodas disbalanss, ar augu palīdzību – esot ar tiem kopā, lietojot tos uzturā un tējās, var sevī sabalansēt pirmelementu enerģijas.
Mini dārzs pilsētas putekļos
Mūsdienās dārzam
ievērojami mazinājusies saimnieciskā nozīme, toties pieaugusi
ietekme uz cilvēku psiholoģiski emocionālo
stāvokli.Pat nelielā apzaļumotā
teritorijā var atpūsties no ikdienas stresa, smelties spēkus un
atjaunot enerģiju. Īpaši svarīgi tas ir pilsētniekiem, kam zaļā
zona ir ierobežota. Jo mazāks dārziņš, jo rūpīgāk jāpārdomā, kā to
veidot un kāds būs tā sniegtais efekts. Jāņem vērā, ka katrs augs
un priekšmets tiks skatīts tuvplānā un nebūs attālināto skatu, kur
pacelt skatienu.
Vispirms jānovērtē teritorijas plusi un mīnusi – izmērs, reljefs, apgaismojums, ūdens padeves un noteces iespējas, žogi un sienas, ēku novietojums, piebraukšana, cilvēku daudzums, kas teritorijā apgrozīsies. Kā arī jānoformulē, kam šī teritorija kalpos – vai tas ir miniatūrs ģimenes dārziņš vai dekoratīva teritorija, sabiedriskā vai atpūtas zona. Ar augu un citu dārza elementu palīdzību var veiksmīgi nomaskēt neveiksmīgus arhitektūras risinājumus, jebšu izcelt savdabīgus skatus un detaļas.
Vasaras krāsas
Viengadīgās, sauktas arī par vasaras puķēm parasti ir dārza košākā rota, kam ir gan savi plusi, gan arī daži mīnusi. Tās ir gan sējamas tieši dobē, gan no stādiem audzējamas, to pielietojums ir ļoti daudzveidīgs un elastīgs. Vasaras puķes var veidot krāsainus laukumus dārzā vai rotāt dobju malas, tās izmanto lauku ainavā un pilsētu apstādījumos, tās labi jūtas balkonu un terašu puķu kastēs, ceļu un ēku apmaļu stādījumos, dažāda izmēra puķupodos un visur, kur daudzgadīgo augu rāmo zaļumu vēlamies rotāt ar kādu krāsu akcentu. Vasaras puķes ir piemērotas gan tradicionālo vērtību cienītājiem, jo daudzas no tām atgādina vecmāmiņu puķu dārziņus lauku sētās, gan arī eksperimentētājiem, kas katru gadu vēls pārveidot savas mājas apkārtni u izmēģināt kaut ko jaunu.
Piemājas dārza plānošana
Pēdējos gados par teritoriju plānošanu un apzaļumošanas projektiem diezgan daudz gan runāts, gan rakstīts. Patreiz, kad aiz loga vēl sniegs un sals, ir īstais laiks sākt pārdomāt, kā labāk iekārtot dārzu un pagalmu. Ja zemesgabals pagaidām vēl tukšs, vai arī māja tikko uzcelta, varam brīvāk ļaut vaļu fantāzijai, būs jārēķinās tikai ar kopējiem vietas ģeogrāfiskajiem faktoriem. Sarežģītāk plānot, ja iegādāta māja, kurā kāds jau dzīvojis un kaut ko sastādījis ap to, vai arī vienkārši apnicis ierastais skats pa logu.
Dārza plānošanu, protams, var uzticēt speciālistam, taču, ja vien esat apveltīts ar iztēli un varat apzināt, kādi augi jums patīk un ko vēlaties dārzā pasākt, savu piemājas dārzu varat izplānot paši.
Koku vainagu veidošana -2
Publicēts žurnālā "Mazdārziņš"
2012.gadā.
Pavasara dārza darbi turpinās ar aizvien lielāku sparu - šoreiz došu nelielu ieskatu kauleņkoku (ķiršu, plūmju, aprikozu) un pundurkoku (ābeļu, bumbieru, saldo ķiršu) vainagu veidošanā, kā arī agrajā augļu koku miglošanā.
Kauleņkoku vainagu veidošana ir samērā vienkārša, jo tie, atšķirībā no sēkleņkokiem, vienlīdz labi ražo uz visos virzienos augošajiem zariem. Sākumā, kamēr kociņi jauni, tie dod spēcīgus, garus dzinumus ar nedaudziem sānzariem, vēlāk zari vairāk sazarojas, taču kļūst vājāki. Kauleņkoku mūžs (izņemot saldos ķiršus) ir īsāks kā sēkleņkokiem, to zari ātrāk jāatjauno, vecos izgriežot un ataudzējot jaunus no stumbra atvasēm un ūdenszariem.
Koku vainagu veidošana -1
Ābeļu un bumbieru vainagu veidošana
Publicēts žurnālā "Mazdārziņš" 2012.gadā.
Kad augļu dārzos ap kokiem kūst sniegs un saule sāk sildīt zemi, ir īstais laiks ķerties pie augļu koku un krūmu zaru vainagu veidošanas un stumbru sakopšanas. Kaut arī tas uzskatāms par samērā sarežģītu dārza darbu, arī dārzkopis amatieris ar vērību un nelielām iemaņām var tikt ar to galā. Centīšos aprakstīt augļu koku veidošanas pamatprincipus, taču jāņem vērā, ka katrs koks ir individuāls un tiešu piemēru dabā nevarēs atrast.
Vecu dārzu atjaunošana
Vecu dārzu atjaunošana
Publicēts žurnālā "Dārzs un Drava" 2015.g.
Iegādājoties vai
mantojot māju ar zemesgabalu, tai apkārt bieži vien jau ir
stādījumi no iepriekšējiem īpašniekiem. Pirmais, kas jādara, pirms sākat pārveidot
zemesgabalu – ļoti rūpīgi jāpārdomā, kādiem mērķiem to lietosiet.
Te nu jāņem vērā visu mājinieku vēlmes un intereses, ko vēlams
pierakstīt un pēc laika vēl pārskatīt, līdz ir skaidra kopējā
plānošanas koncepcija. Nevajag baidīties no radikālas
pārveidošanas, bet arī nolīdzināt visas esošās vērtības nav vērts –
daudz ko iespējams izmantot, nedaudz pārveidojot. Radoši
darbojoties, var atrast pielietojumu gan lieliem celmiem, gan ēku
atliekām, gan bedrēm un gravām.