Latvijas dziedinošās piepes un sēnes

Šī sadaļa pakāpeniski tiek papildināta.

Sēnes ir atsevišķa dzīvības forma - ne augs, ne dzīvnieks. Tā kā tās dzīves laikā aktīvi nepārvietojas, bioloģiski biežāk tiek pieskaitītas augiem, bet tas nav gluži pareizi. Sēnēm piemīt saprāts, atmiņa, tālredzība un sava misija uz Zemes.  Smalkā plānā tās ir vienas no labākajām informācijas nesējām - Sibīrijas vietējiem iedzīvotājiem ir saglabājušies uzskati, ka sēnes ir patiesie Rūķi, kas zin visus meža un dabas noslēpumu. Ir gan cilvēkiem draudzīgas un veselīgas, gan agresīvas un iznīcinošas sēnes - jo dabā notiek gan augšanas, gan miršanas procesi. Arī Latvijā ir sēnes, kam ir izcilas dziedinošas īpašības, ir 'gudrās' sēnes, kas mūs māca un paplašina mūsu apziņu, un tādas, ar ko labāk tikties pa gabalu.... Vienas no gudrākajām sēnēm ir piepes, kas aug uz dažādu koku stumbriem, kritalām un celmiem.
Šai lapā variet palasīt par dažām dziedinošām sēnēm un arī piepēm, kam pēdējos gados esam pievērsušies vairāk. 

Piepes ir neparastas sēnes - tās aug uz koka un palīdz tam aiziet no šīs pasaules, izvelkot no tā visu iespējamo bioloģisko un enerģētisko spēku, visu informāciju, kas kokam vairs nebūs vajadzīga. Tomēr piepes lielākoties nav agresīvas - tās uzmetas tikai tādiem kokiem, kas jau savu mūžu nodzīvojuši, pat tad, ja mums izskatās savādāk. Piepēm piemīt ne tikai savas, bet arī tā koka īpašības, uz kura tās augušas. Var teikt, ka visdziedzienošākāks piepes aug uz bērziem, bet uz bērza visbiežāk aug arī vienīgā kaut cik sastopamā Latvijas indīgā piepe - parastā zeltpore..
Cilvēkiem piepes ir draudzīgas - indīgas piepes pie mums ir tikai viena suga, tātad tās var diezgan droši ievākt un iepazīt. Dažām piepēm piemīt tiešām izcilas ārstnieciskas īpašības gan fiziskā, gan enerģētiskā plānā. Dažām tomēr ir tāds sastāvs, ka, iekšķīgi lietojot, no tām nekāda nebūs - tās labāk atstāt kvēpināšanai vai dziju krāsošanai. Latvijas mežos aug aptuveni 150 piepju sugu, bet daļa no tām ir ļoti retas vai arī nelielas un nemanāmas. 
Ir viengadīgas un daudzgadīgas piepes. Tam ir zināma nozīme, piepes pagatavojot - daudzgadīgās ir cietākas, ilgāk jākarsē ekstraktam (vārīt nevajag, piepes karsē 80 - 90 grādu karstā ūdenī vairākas stundas), kā arī vairāk pakļautas mehāniskiem bojājumiem un kukaiņu grauzumiem.
Ir piepes, kas labi iedarbojas, samaltas pulverī un sajauktas ar medu. Ir, kas visērtāk lietojamas tinktūras veidā.
Piepes var arī kvēpināt - gaisa attīrīšanai, garu piesaistīšanai, dažādām enerģētiskām darbībām.
Ievācot piepes, jāraugās, lai tās nav bojātas, pāraugušas, iepuvušas, un vai tajās nedzīvo kādi kukaiņi. Kā arī - liela nozīme ir vietas, kurā aug koks, kas ir piepes mājoklis, jo visas sēnes labi uztver informāciju par apkārtējo pat vidi vairāku desmitu metru attālumā. Protams, ievākšanas vietai jābūt arī bioloģiski tīrai. Piepes parasti vāc vasaras beigās un rudenī, bet daudzgadīgās - visu gadu, arī ziemā.

Sēņu un piepju produkcijas piedāvājums ir mainīgs - katrā gadījumā lūgums sazināties personīgi, lai varam noskaidrot vēlamāko produktu un tā lietošanu, kas dažādiem cilvēkiem mēdz būt atšķirīga. Piepju preparātu sagatavošanu lielākoties atstājam pašu lietotāju rokās, dodot paskaidrojumus par to, kā to labāk darīt. Sēņu un piepju dziedniecība iet roku rokā ar ārstniecības augiem, ko arī varam piemeklēt katram konkre'tam gadījumam.

Par cenām vienojamies katru reizi atsevišķi. Arī piedāvājums ir mainīgs, jo piepes tiek vāktas un lietotas visu gadu.

Pasūtīt piepes un sēnes var pa tel. 26299242 (Klāvs Ronis), vai 29393605 (Marija), e-pasts:  [email protected]

Melnā spulgpiepe, melnā bērzu piepe, jeb čaga  /Inonotus obliciuus/

IR pieejama - pulverī, gabaliņos un medū.

Latvijā samērā izplatīta, pamatā aug uz bērzu (retāk uz alkšņu) stumbriem, mēdz atrasties vairāku metru augstumā. Melna, kraupaina, neregulāras formas, aug vairākus gadus un pēc nogriešanas parasti atkal ataug. Iekšpuse brūna, mīkstāka un sausāka. Piepe var izaugt līdz 50-60 cm. Micēlijs sadarbojas ar koku, kamēr tas ir dzīvs un vēl nedaudz pēc tam, bet ievācama šī piepe ir no dzīviem kokiem. Tās ievākšana paildzina koka mūžu.

Čagai ir ļoti plašs pielietojums, bet visbiežāk to lieto visu veidu ļaundabīgu un labdabīgu audzēju profilaksei un ārstēšanai. Tā ir spēcīgs antioksidants un imunmodulators – spēj nodalīt organismam vajadzīgās un svešās šūnas.
Mazina sāpes un dod viegluma sajūtu, reizē uzmundrina un mobilizē fiziskos spēkus.
Ar labiem panākumiem lietojama arī pie dažādām kuņģa problēmām, kuņģa skābuma regulēšanai, gremošanas uzlabošanai, čūlu dziedēšanai, aknu atveseļošanai un vispārējās imunitātes celšanai.
Ziedes ar čagu labi palīdz ādas problēmām, apdegumiem, gļotādām un brūču dziedēšanai.
Iekšķīgi nomāc dažādu vīrusu attīstību, piemēram – papilomas vīrusu.
Čagai ir arī pretsēnīšu īpašības  - līdzīgi, kā daudzas citas sēnes, tā izvada citu sēņu iedīgļus no organisma, kas to pieņēmis. Pret sēnītēm lietojama kā iekšķīgi, tā ārīgi.
Piepe noder atveseļošanās periodā pēc ķīmijterapijas, staru terapijas vai citām smagām terapijām, kā arī pēc ilgstošas kaitīgu vielu lietošanas.
Ļoti labi ietekmē zarnu darbību, zarnu mikrofloru, kā arī lietojama zarnu čūlu, iekaisumu un audzēju gadījumos.
Regulāra čagas lietošana uzlabo un atjauno asins sastāvu, kā arī mazina dažādu asinsrites slimību risku un regulē sirdsdarbību.

Enerģētiski attīroša, atveroša, aktivizējoša, noslēpumus atklājoša, bet šķiro visu, ko sastop un aizvada visu uz tā īstajām ‘mājām’. Pilna ar Zemes spēku, kaut arī dzīvo gaisā – zemes un gaisa vienotāja. Viena no aktīvākajām piepēm, kas viegli un labprāt kontaktējas ar cilvēku pasauli. Pilna r iekšēju dinamiku un veselīgs augšanas spēku.

Lieto ekstraktā vai pulverī - tējām, ziedēm, eļļām, tinktūrām, arī medū vai ghī sviestā.

Čagas pulveris tējai u.c. vajadžibām = 9,- e

Čaga medū, 0.5 l burciņa = 15,- e


Parastā Plakanpiepe / Ganoderma applanatum/

IR pieejama.

Aug lapu, retāk skuju koku mežos, uz kritušiem vai bojātiem kokiem. Izaug liela, masīva, ap 20 - 30 cm diametrā, ar silti brūnas līdz pelēkbrūnas krāsas cepurītes virsu, gaišu apakšpusi.
Latvijā diezgan izplatīta, ziemojoša, cieta, izturīga – dzīvo līdz 10 gadiem.
Ļabāk ievākt jaunākas piepes.

Labi iedarbojas pret baktērijām, vīrusiem un nepareizi augošām šūnām. Īpaši uz kuņģa un plaušu slimībām un vēžiem. Palīdz atkopties pēc psiholoģiskām un fizioloģiskām traumām.
Uzmundrina, nostiprina nervu sistēmu, veicina stresa noturību.
Mazina sāpes, drudzi, paaugstinātu temperatūru un regulē lēkājošu asinsspiedienu.
Veicina vispārējās imunitātes veidošanos, dziedina autoimūnās saslimšanas.

Nopietna, stabila, klusa sēne, kas cilvēkam palīdz sajust sevi kā lielāku sistēmu daļu, kā dabas daļu, māca paļauties uz lielākiem spēkiem un savienoties ar zemes stigijām.

Ļoti cieta, ilgi jāvāra, bet to ir vērts darīt, jo šai piepei piemīt daudzas retās Reišisēnes īpašības. Jaunas piepes var lietot arī pulvera veidā ar medu.
Lietojama nelielās devās.


Parastā Apmalpiepe  /Fomitopsis pinicola/

IR pieejama.

Latvijā izplatīta, aug visbiežāk uz bojātiem bērziem vai eglēm, bet var būt arī uz citiem kokiem vai kritalām. Cepurītes vidus brūngani pelēks, apmala oranža, dzeltenīga, jaunā maliņa mēdz būt balta, apakšpuse gaiši iedzeltena.
Daudzgadīga, pēc struktūras gumijaina, elastīga.
Ievācamas jaunākas piepes.

Iedarbība ļoti plaša – noder kuņģim un aizkuņģim, aknu atveseļošanai, kauliem un locītavām, skrimšļaudiem, smadzeņu darbībai, nervu spēkam un līdzsvaram.
Labi palīdz dažādu audzēju un saaugumu gadījumos, īpaši, ja ir sarkoma dažādos audos, vai dzemdes, kuņģa, zarnu, aknu vēzis, vai arī sieviešu labdabīgie audzēji.
Piepei ir laba antibakteriāla un pretiekaisumu iedarbība, tā labi attīra kuņģa zarnu traktu, mazina drudzi, enurēzi (arī vecākiem cilvēkiem), regulē zarnu darbību. Lietojama hepatītu ārstēšanai un citām aknu problēmām.
Uzmundrinoša, vairo fiziskos un psihiskos spēkus.

Enerģētiski kārtojoša, līdzsvarojoša, gaiša sēne, kas palīdz izkļūt no tumsas saitēm, savākt savas izkaisītās daļas pa laika līnijām un atgūt šai dzīvei vajadzīgo veselumu.

Pagatavo kā ekstraktu no gabaliņiem vai maluma.


Rožainā Apmalpiepe  /Fomitepsis rosea/

IR pieejama.

Aug uz egļu kritalām vecos egļu mežos, ne bieži. Neliela, līdz 10 cm diametrā, cepurīte skaistos sārti pelēcīgos toņos, vecākām piepēm tumšāk pelēka, apakšpuse rozīga.
Daudzgadīga, cieta, ar blīvu, gumijainu struktūru.
Var ievākt jebkura vecuma piepes, ja tām ir laba smarža.

Šī piepe līdzīga parastajai apmalpiepei, bet vairāk noderīga nierēm – gan attīra no  nosēdumiem, gan uzlabo to darbību. Mazāka ietekme uz aknām, bet citādi iedarbība uz ķermeni abām apmalpiepēm līdzīga..

Enerģētiski šī piepe ir atttīroša, tā skalo mūsu domas no veciem sārņiem, atbrīvo no emocionālām piesaistēm, palīdz sakoncentrēties sevī un ticēt savai sirdij.

Pagatavo kā ekstraktu no gabaliņiem (ilgi jāvāra) vai lieto kā pulveri (labāk ar medu).


Īstā Posaspiepe /Fomes fomentarius/

IR pieejama.

Daudzgadīga, var izaugt liela, virs 30 cm, bet labāk ievākt jaunākas sēnes. Latvijā bieži sastopama uz bērzu, vīksnu, retāk citu lapu koku atmirstošiem stumbriem. Ļoti sausa, labi aizdegas, tāpēc agrāk tika lietota iekuram vai kvēpināšanai – tā rada dūmus, kas atbaida knišļus un aizvada negatīvās un mirušās enerģijas.

Lietojama imūnsistēmas stiprināšanai, reimatismiem, artrītiem u.c. locītavu slimībām, pret baktēriju u.c. infekcijām (arī tādām kā tuberkuloze, gripa, herpes un hepatīts) brūču un traumu dziedēšanai, nervu nomierināšanai (bet ne miegam) un sāpju mazināšanai – gan iekšķīgi, gan ārīgi. Piepei ir izcilas antiseptiskas īpašības un tā iznīdē citu sēņu (sēnīšu slimību) iedīgļus organismā.  Tā stimulē visus izvadīšanas procesus – gan zarnu darbību, gan urīna izdali.
Šo piepi var lietot onkoloģijas imunitātei, it īpaši kakla, rīkles, zarnu un dzemdes vēžu gadījumos. To var izmantot ķīmijterapijas laikā organisma stiprināšanai un blakņu mazināšanai.
Posaspiepe uzlabo asinsriti, līdzsvaro asinsspiedienu un normalizē cukura līmeni asinīs.

Enerģētiski posaspiepe ir rāma, dziļa, atbalstoša visos procesos, kad jāatrisina kāds acīm neredzams neveseluma cēlonis. Šī piepe ir dabas un zemes spēka pilna, un reizē labi sadarbojas ar Gaisa stihiju. Tā iekšēji sasilda, bet ārēji atvēsina.

Pagatavo kā ekstraktu no gabaliņiem vai maluma (ilgi jāvāra) vai tinktūru.
Var gatavot mokšas, brūču pārsējus, ziedes un ziepes  – no pulvera maluma.

Interesanti, ka šī piepe, kad izvārīta, ieņem formu – var taisīt kaut ko no tās.

Tauriņpiepes – raibā, sarainā, dzeltenā  /Trameles  versicolor, hirsuta, ochracea/

IR pieejamas.

Latvija diezgan bieži sastopamas, aug uz atmirušu lapu koku stumbriem vai celmiem, diezgan bieži vecos augļu dārzos. Viengadīgas, bet saglabājas visu ziemu, jo sīkstas un sausas. Nelielas (līdz 10 cm), smalkas, graciozas piepes dažādās krāsās. Parasti aug grupās.

Raibajā tauriņpiepē (saukta arī par Tītara asti) aktīvo vielu ir visvairāk, un tā reizēm (sausās ziemās) izdzīvo 2-3 gadus.

Noderīgas kuņģa problēmām – baktēriju disbalansa, skābes daudzuma un gremošanas fermentu līdzsvarošanai, arī pret kuņģa spazmām un vēdera (zarnu) pūšanos, kā arī sakārto zarnu mikrofloru. Tauriņpiepes iznīdē vēža šūnas, it īpaši zarnās un kuņģī. Tās lieto onkoloģijas ārstēšanai un profilaksei, kā arī ķīmijterapijas seku dziedināšanai.
Tauriņpiepes noder arī dažādu sāļu nosēdumu, it īpaši nierakmeņu, šķīdināšanai un locītavu elastībs atjaunošanai. Arī uz dažādām aknu problēmām tauriņpiepe labi iedarbojas – attīra un spēcina aknas.Var lietot vispārējās imunitātes veicināšanai, kā arī baktēriju un vīrusu slimību gadījumos.
Šīs piepes ir labas hormonu regulētājas, tās var izmantot vielmaiņas līdzsvarošanai, it īpaši diabēta gadījumos. Trombu draudu gadījumos tauriņpiepi var izmantot kā labu asins šķidrinātāju, it īpaši – kopā ar kārklu / vītolu mizām.

Tauriņpiepju enerģija ir viegli, bet spēcīgi vibrējoša, reizē gaisīga un neatlaidīga. Tās cilvēkam atgriež ticību labajam un skaistajam, dod cerības, veicina smalkā plāna vibrāciju celšanos.

Lietojamas tējā, tinktūrā, pulverī vai ekstraktā.
Salīdzinoši plānas, ekstrakts jau pusstundā gatavs.








Alkšņu Sīkpiepe / Stereum subtomentosum/

IR pieejama

Neliela (līdz 10 cm) plāna ķieģeļbrūna piepe, kas nelielās grupās aug pamatā uz alkšņiem, retāk citiem kokiem alkšņu kaimiņos. Viengadīga, ne visai bieži sastopama.

Ļoti labas antioksidanta īpašības, lieto pret dažādiem iekaisumiem, labdabīgiem un ļaundabīgiem audzējiem, arī pret parazītiem.
iedarbība ļoti dziļa, skar pat šūnu DNS struktūras, tādēļ izmantojama iedzimtu / iegūtu šūnu pataloģiju dziedināšanā.
Lietojama redzes uzlabošanai acs nerviem un vispārīgi galvas neironu aktivizēšanai.
“bremzē dažāda veida nepareizu šūnu augšanu un sacietēšanu, kā psoriāzes un citu ādas slimību, arī ādas infekciju un ekzēmu gadījumos.

Enerģētiski sīksta, koncentrēta, ar iekšēju promejošu kustību, kas palīdz atbrīvoties no kaut kā nevēlama, attālināties un atvadīties, atdalīt sevi no nevēlamām savienībām.
Sēne, kas darbojas ne tikai personīgajā, bet arī sistēmiskajā laukā, skarot senču mantojumu.

Var gatavot ekstraktu (ātri gatavojas), tinktūru, pulveri.


Bērzu Lapiņpiepe /Lenzites betulina/

IR pieejama.

Viengadīga, plāna, neliela (līdz 10 cm) gaiši pelēcīga piepe ar dzeltenbrūnu viduci, atgādina tauriņpiepes, aug nelielās grupās, biežāk purvājos, uz atmirstošiem bērziem vai to celmiem.

Lietojama organisma attīrīšanai no dažādiem sārņiem, onkoloģijas profilaksei un ārstēšanai (it īpaši kaulu sarkomas, limfomas, karcenomas gadījumos), nomāc vīrusu un baktēriju aktivitāti. Stiprina kaulus osteoporozes gadījumos, uzlabo kalcija vielmaiņu. Arī reimatoīdā artrīta un dažādu autoimūno saslimšanu dziedināšanā lieti lapiņpiepi.
Attīra un nostiprina asinsvadus, palīdz aterosklerozes, išēmijas un citu sirds asinsvadu slimību gadījumos.
Šī piepe ir imūndepresējoša, t.i. lietojama dažādu implantu un pārstādītu orgānu labākai pieņemšanai un saaudzēšanai.
Lapiņpiepe nomierina un atslābina gan centrālo, gan veģetatīvo nervu sistēmu, to var lietot pie krampjiem, ilgstoša stresa,  sāpēm un neirotiska klepus.

Enerģētiski samērā vienkārša – klusa, uz iekšu vērsta, skaidrību un tīrību radoša, miru un patvēruma sajūtu dodoša. Palīdz atteikties un atvadīties, lai paceltos jaunā līmenī.

Lietojama kā tēja (ievelkas termosā nakti), kā ekstrakts (karsē stundu), vai kā pulveris.


Baltā (brūnā) Bērzu piepe /Piptoporus betulinus/

IR pieejama.

Viengadīga, bet reizē, siltās ziemās, vēl turpina augt. Lietojamas pirmā gada vasarā vai rudenī. Latvijā vidēji bieži sastopama, aug uz bērziem, kas jau ir miruši vai ir atmiršanas procesā.  Vidēji liela (10 – 20 cm) piepe, jaunībā iedzeltani balta, vēlāk gaiši brūna.

Ļoti labi atbrīvo no dažādiem parazītiem (arī enerģētiskiem), aktīvi samazina iekaisuma procesus un izvada visādas šlakvielas, atmirušās šūnas un liekos šķidrumus. Uzlabo limfas cirkulāciju, veicina visu šūnu atjaunošanos, īpaši laba pēc ilgstošām slimošanām, ķīmisko zāļu un dažādu kaitīgu vielu lietošanas. Veicina kopējo imunitāti, der arī onkoloģijas profilaksei.
Izmantojama sarkomas, limfomas, karcenomas ārstēšanai.
Labs līdzeklis pret baktēriju un vīrusu infekcijām.
Ārīgi lietojama brūžu dziedēšanai un attīrīšanai.
NELIETOT grūtniecēm, bērniem un pēc operācijām (pirmās 2 nedēļas).

Īpaša ir baltās bērzu piepes enerģētika – tā sadarbojas ar mirušo enerģiju laukiem, palīdz attīrīt cilvēka auru no šīm enerģijām un atsiet saites, kas tur cilvēku pie mirušā lauka. Sistēmiskas iedarbības piepe, sadarbojas ar senčiem, kārto mantotas destruktīvas programmas. Reizē baltā bērzu piepe ir ļoti gaiša un augšup ceļoša, ar tīriem un viegliem gaisa spēkiem saistīta.

Lieto ekstrakta pagatavošanai (ilgi jākarsē nevārot), vai kā pulveri (var pienā vai medū).

Baltās bērzupiepes gabaliņi ekstraktam 2 reizēm = 5,- e


Liesmainā Egļpiepe / Pycnoporellus fulgens/

IR pieejama.

Latvijā pareti sastopama, viengadīga, koši oranža, vidēji liela, plakanīga piepe, kas aug uz dzīvu vai atmirstošu egļu stumbriem un kritalām nelielās grupās.

Lietojama asins sastāva atjaunošanai pēc dažādām ilgstošām slimībām, pēc medikamentu, ķīmisku vai kaitīgu vielu lietošanas. Mazina vides skābumu  (gan cilvēkā, gan mežā).
Labas pretsēnīšu īpašības, it īpaši candida tipa sēņu infekciju gadījumos.
Nostiprina šūnu apvalkus, padara šūnas izturīgākas pret dažādu vielu iedarbību.

Enerģētiski saulaina, silta, optimistiska piepe. Rada apmierinātības, pieņemšanas un drošības stāvokļus. Atgādina par bērnību un par dvēseles pasauli.

Lietojama ekstraktā vai tinktūrā.



Parastā Labirintpiepe /Daedaleopsis confragosa/

IR pieejama.

Brūni pelēcīga vidēji liela, plāna piepe ar skaistu labirinta zīmējumu apakšējos sporu rakstos. Latvijā mēdz augt uz lapu koku dzīviem vai atmirstošiem stumbriem. Viengadīga, vidēji liela.

Ļoti labs pretsēnišu līdzeklis. Lietojama dažādām nervu un galvas problēmām, uzlabo smadzeņu neironu darbību un atjauno smadzeņu ritmus. Palīdz dažādu vēžu gadījumos, arī galvā. Labs antibakteriāls un antiseptisks līdzeklis.

Enerģētiski neparasta piepe, sadarbojas ar tumsas spēkiem, tādēļ lietojama uzmanīgi un nelielos daudzumos. Var kvēpināt, lai izsauktu dažādus Garus uz sadarbību. Piepe rāda cilvēkiem jaunus ceļus, jaunas iespējas, nojauc vecos paternus un priekšstatus.

Sagatavo kā ekstraktu, pulveri tējai vai kvēpināšanai, vai kā tinktūru.


Zemestauki parastie / Phallus impudicus/

IR pieejami – kā tinktūra.

Cepurīšu sēne,  nav izplatīta, biežāk sastopama jauktu koku mežos zem lazdām. Vasaras vidū no zemes izlien bāli dzelteni bumbuļi, kas vācami, kamēr nav ‘izšķīlušies’ un izskatās pēc nelielām olām. Šajā laikā tos var ēst ari svaigus, vai arī sagatavot glabāšanai. Ilgi glabāt veselus tos nevar pat ledusskapī, vēsā vietā kaltēt arī ne – augšanas spēks izšķils sēni, kas ļoti nelabi odīs un nebūs nekādi lietojama.

Visbiežāk lieto dažādu labdabīgu un ļaundabīgu audzēju profilaksei un ārstēšanai. Arī pēc dažādām audzēju terapijām, lai novērstu recidīvu veidošanos.
Par zemestaukiem ir daudz zinātnisku pētījumu un tos atzīst arī konvenciālā medicīna.
Šai sēnei ir arī labas hormonu sistēmu regulējošas un stimulējošas īpašības, kamdēļ to ar labiem panākumiem lieto vīriešu un sieviešu reproduktīvo problēmu un potences jautājumu ārstēšanā. Vīriešiem auglībai un potencei, sievietēm dažādu saaugumu un cikla traucējumu dziedināšanai, kā arī menopauzes un andropauzes līdzsvarošanai.
Zemestauki ļoti labi regulē vairogdziedzera darbību un palīdz šķīdināt vairogdziedzera mezglus, kā arī citus labdabīgos veidojumus.  Tie mazina tūsku, asinsspiedienu, palīdz izvadīt lieko holesterīnu, attīra asinis un aptur dažādu vīrusu aktivitāti. Arī aizkuņģa vielmaiņai noder zemestauki, tie dziedē aizkuņģa iekaisumus un veicina šī orgāna darbību. Tos var lietot arī aknu un kuņģa darbības uzlabošanai.
Zemes tauku ziedes palīdz ādas un locītavu slimību gadījumos, kad jāuzlabo audu atjaunošanās, bet, iekšķīgi lietoti, tie uzlabo locītavu elastību.

Enerģētikai šai sēnei ir nedaudz dīvaina – ļoti aktīva, sazemēta, dinamiska, kā meža rūķiem vai troļļiem. Sēne spēlējas ar sevi, ar mežu un ar cilvēkiem, kas ar to cenšas sadarboties. Šis spēles elements varbūt ir tas, kas pietrūkst tiem, kam piemetas slimības, kuras dziedē ar zemestauku palīdzību….

Sagatavošanas veidi ir dažādi – var žāvēt (strauji, žāvētājā) tējai, ekstraktiem un citādiem uzlējumiem, var uzreiz apliet ar degvīnu vai spirtu tinktūrai, var raudzēt sulā (to glabā ledusskapī), var sažāvēt un samalt pulverī, ko jauc ar medu vai ghī sviestu, var pievienot dziedējošām ziedēm, eļļām, u.c.


Mušmire sarkanā /Amanita muscaria/

IR pieejama – kā tinktūra.

Ļoti koša, dekoratīva sēne – sarkanā cepurīte ar baltajiem punktiņiem un ‘kleitiņu’ ir viens no populārākajiem sēņu simboliem. Latvijā izplatīta, biežāk lapu koku mežos un mežu pļavās.

Viegli indīga, tāpēc jālieto saprātīgās devās, bet neko vairāk par vemšanu un caureju neizraisa. Bērniem un grūtniecēm iekšķīgi nevajag lietot.

Galvenā un vērtīgākā iedarbība ir uz nervu sistēmu un smadzenēm – mušmire atjauno un rada jaunas neironu saites, aktivizē tās, pie  viena uzmundrinot un stimulējot organisma fizioloģisko attīrīšanos un atjaunošanos.
Labs pretparazītu līdzeklis, un tas attiecas arī uz enerģētiskajiem parazītiem.
Sarkanajā miziņā ir vielas, kas labi palīdz pret dažādiem audzējiem – gan vēžiem, gan labdabīgiem saaugumiem un novērš audzēju recidīvus.
Mušmire arī palīdz tikt galā ar dažādām baktēriju un vīrusu infekcijām, mazina iekaisumus un tīra sastrutojumus, atjauno audus pēc traumām, operācijām un apdegumiem.
Tā lietojama kā iekšķīgi, tā ārīgi.
Attīra aknas, stimulē aknu un nieru darbību, regulē zarnu mikrofloru.
Paaugstina asinsspiedienu  un veicina sirdsdarbību.

Enerģētiski šī ir izcila sēne, to tiešām var saukt par sēņu karalieni vai sēni – skolotāju, jo tās gudrība un dziļums ir tiešām cienījami. Sēne paplašina apziņu un uztveri, aktivizē iekšējo uguni, pie viena samazinot ārējo aktivitāti. Tā attīra un izgaismo mūsu slēptākos nostūrus, sagatavo iekšējam darbam un ceļojumiem dziļāk dvēseles laukos.

Lietojama svaiga, pulverī (jaunas cepurītes), kā ekstrakts vai raudzējuma sula, miziņu kaltējums vai degvīna uzlējums, kā tinktūra, kā kvēpināmais vai smēķējamais līdzeklis, arī ziedēs un ziepēs, eļļās un pirts skrubjos.
Reizēm ar mušmiri pietiek tikai parunāties, esot vienā elpā.


Grubuļainā Brūnzobe / Hydnellum scrobiculatum/

IR pieejama

Latvijā samērā bieži jauktu vai skuju koku mežos aug uz celmiem. Veido nelielu piepju rozetes, dažādos brūnos toņos. Apakšpusē mīkstas, gaišākas adatiņas.

Dziedniecībā iekšķīgi šo piepi nelieto, jo tā ne visai saprotas ar cilvēku pasauli. Ārīgi lieto kā mokšas (kvēpeklīši uz meridiānu punktiem), ziedēs, vai pirts skrubjos.
Dažādu ādas slimību apstādināšanai, kaut kā izvilkšanai ķermeņa virspusē, rozei un citiem enerģētiskiem bojājumiem, pret sāpēm un vēnu problēmām – TIKAI ĀRĪGI.

Enerģētiskā iedarbība īpatnēja – tā aiztaisa šīs zemes / pazemes vārtus un visu aktivitāti vērš uz leju, uz apakšzemi. Lietojama kvēpināšanai un dedzināšanai dažādos ar pazemi, mirušo lauku, Nāvi un aiziešanu saistītos rituālos, arī kādu vecu, lieku nevajadzīgu procesu pārtraukšanai.

Sausas sēnes dedzina, maļ pulverī kvēpekļiem un mokšām, pievieno ziedēm un ziepēm.


Parastā Cietpiepe /Phellinus igniarius/

Nav pieejama

Samērā reta, daudzgadīga, aug uz dzīviem, veciem bērziem un to kritalām. Liela piepe, var izaugt līdz 30 cm, bet labāk vākt jaunākas. Pelēka ar gaišāku apakšpusi. Sausa, trausla.

Spēcīgs imunitātes aktivizators gan infekciju, gan onkoloģijas gadījumos.
Var izmantot asiņošanu apturēšanai un mēnešreižu cikla sakārtošanai, arī kā atindētāju un liekā šķidruma izvadītāju. Stiprina un attīra aknas, kā arī veicina gremošanu.

Enerģētiski ļoti rāma, nopietna, miera pilna un apkārtējās enerģijas līdzsvarojoša. Sargā un aizstāv, uztur robežas un tīra lauku. Sijā godīgumu un melus, tāpēc dažiem var arī nepatikt.

Lieto ekstraktos (vāra aptuveno stundu), vai pulveros (labāk ar medu).



Parastā Cinobrpiepe / Picnoporus cinnabrinus/

NAV pieejama

Koši oranža viengadīga, neliela piepe, aug uz vecām kritalām, Latvijā samērā reta.

Ļoti labas antiseptiskas īpašības, izmantojama arī baktēriju un vīrusu infekciju profilaksei un ārstēšanai. Aptur iekšējās un ārējās asiņošanas. Ārīgi lietojama locītavu problēmu gadījumos.

Enerģētiski ļoti aktīva, apvieno uguns un zemes spēkus. Labi sadarbojas ar cilvēka nospraustiem mērķiem. Palīdz piesaukt dabas Garu palīdzību.

Lietojama pulvera tējā, tinktūrā vai ekstraktā.



Lakas Plakanpiepe jeb Reiši sēne / Ganoderma lucidum/

NAV pieejama

Sarkani brūna, koša, spīdīgu virspusi, pelēcīgi baltu apakšpusi, 10 – 15 cm diametrā.
Reti sastopama un aizsargājama, viengadīga Latvijas apstākļos, citur aug 2-5 gadus.
Aug lielākoties uz lapu koku celmiem vai kritalām jauktu koku mežos.
Šo piepi var kultivēt, bet Latvijā nav tādas pieredzes. Citur gatavo šīs piepes ekstraktus.

Ļoti labi ietekmē imunitāti, darbojas pret klepu un elpceļu slimībām, pret audzējiem (arī ļaundabīgiem), vīrusiem, baktērijām, ģenētiskām deformācijām, samazina tauku šūnas, iekaisumus, alerģijas un oksidācijas procesus organismā, mazina sāpes un atslābina krampju gadījumos, stiprina nervu sistēmu un uzmundrina.
Uzlabo redzi, dzirdi un atmiņu. Izmantojama autoimūno procesu dziedināšanai.
Attīra no toksīniem, asinssastāvu tīra (it īpaši – galvas asinsvadus).
Labi ietekmē sirds, nervu, plaušu darbību, kaulu un locītavu stiprību.
Satur kompleksos cukurus (beta-glukēni), vitamīns Ergotionīns (atrodams tikai sēnēs) – paildzina dzīvi!

Ļoti spēcīga, vitāla sēne, kas palīdz atvērties dzīvības plūsmām, atmest visu novecojušo un neapjukt, ejot uz kaut ko jaunu dzīvē. Sēne māca atvērt sirdi dabas dziedinājumam.

Latvijā reti sastopama un aizsargājama.
Lietojama nelielās devās.

Sēņu foto - no brīvi pieejamiem interneta avotiem.