Ievads biškopībā

AR BITĒM un to radītajiem labumiem kopš senseniem laikiem sadzīvo laikiem gan cilvēki, gan zvēri, gan citi kukaiņi.                                                               Tā kā meža bites pašas savu saldumu nedod, cilvēki ir iemācījušies tās kopt un daļu medus iegūt savām vajadzībām. Bites visu savu mūžu pavada kopīgā saimē, kur tām ir katrai sava vieta spieta hierarhijā. Tās nemitīgi strādā, vāc barību un izejmateriālus, lai veidotu savu mājokli, pabarotu visus un izaudzētu jauno paaudzi.

To darot, bites dod neatsveramu pakalpojumu pārējai dabai – lidojot no zieda uz ziedu, tās apputeksnē apkārtnes augus. Ja pasaulē pazustu bites, visa pārējā daba drīz vien ietu bojā – tik svarīgas tās ir!


Dabā medus nav sastopams. Bišu galvenā barība ir dažādu ziedu un augu nektārs un ziedu putekšņi. Ievākto nektāru un ziedputekšņus bites pārstrādā medū un bišu maizē. Bišu produkcija ir gan garda, gan veselīga, un tā ir arī labs ienākumu avots dravniekam.

ĪSAIS KURSS BIŠKOPĪBĀ ietver 4 vakara vebinārus un 2 prakses dienas.
Kurss paredzēts biškopjiem iesācējiem
- tā uzdevums ir veidot izpratni par to, kā uzsākt biškopību, kā sagatavot dravu un bišu saimes, kā iegūt medu un citu biškopības produkciju.


TĒMAS:
• Biškopības inventārs
– stropu tipi, medus ieguves inventārs, putekšņu un propolisa ieguves rīki, vaska pārstrādes inventārs un bišu māšu audzēšanai vajadzīgais.
• Higiēna un vides aizsardzība – dravas un novietnes ierīkošana, pirmā palīdzība dravā, inventāra dezinfekcija, higiēnas prasības biškopības produktu apritē.
• Darbi bišu dravā pavasarī – agrā saimju apkope un palīdzība bitēm, bišu pirmais izlidojums, slimību diagnostika un profilakse, spieta ņemšana, saimju kopšana, 
• Darbi bišu dravā produktīvajā vasaras periodā – bisu ligzdu paplašināšana un maiņa, bišu pārvešana, vāju saimju kopšana, bišu māšu maiņa un medus ņemšana.
• Darbi bišu dravā ieziemošanas posmā - peru audzēšana, ligzdu un barības krājumu sakārtošana, varrozes ārstēšana, bišu aplaupīšanās novēršana, darbs ar vasku.
• Biškopības produkcija – tās sagatavošana, fasēšana, dokumentu sagatavošana atbilstoši prasībām realizācijai, dravas žurnāla vešana, medus maisījumu veidošana.
• Praktiskās iemaņas – mazā inventāra iepazīšana, apkāru veidošana, stiepļošana, iešūnošana, sedziņu materiāli un spilveni.
• Viesošanās dravā – bišu dzīves un dravas darbu iepazīšana.


KURSU VADA Cēsu novada biškope Katrīna Alksne-Alksnite – Ogres skolas beidzēja ar ilggadēju praktisku pieredzi savā dravā, ko izveidoja 2012.gadā. Katrīna labi pārzin gan dravas dokumentācijas veidošanu (kas svarīgi tiem, kas realizēs savu produkciju pārtikas apritē), gan bišu dabu un raksturu, gan dažādas iespējamās praktiskās kļūdas un paņēmienus to novēršanai.


Papildus informācijai – tel. 29393605, epasts: [email protected]